28 cze 2013

Niedożywienie w otyłości - to nie oksymoron!

Dzisiaj na nietypowy temat - niedożywienie w otyłości...
Przyszłoby Wam do głowy, że osoba otyła, ze skłonnością do przejadania się, może być niedożywiona? Niestety może tak być, szczególnie jeżeli wykazujemy skłonność do określonej grupy pokarmów lub skłonność do nieracjonalnych diet.

Wiele wiadomo na temat konsekwencji nadmiernej masy ciała, natomiast problem odżywiania jakościowego pacjentów otyłych jest mało poznany.

Otyłość często jest  związana zarówno z przeżywieniem pod względem ilościowym jak i niedożywieniem jakościowym organizmu. 

Niedożywienie może być spowodowane niedostatecznym przyjmowaniem, wchłanianiem lub zwiększonym wydalaniem składników pokarmowych; dochodzi do tego głównie dlatego, że podczas realizowania diety ubogoenergetycznej prawidłowe odżywienie organizmu może sprawić wiele problemów. 

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, należy spożywać różnorodne produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które dostarczają składników odżywczych.

Czego zwykle brakuje osobom z nadwagą i otyłym?

BIAŁKO: dostarczenie odpowiedniej podaży białka jest szczególnie ważne, gdyż stanowi ono element budulcowy tkanek, narządów i związków biologicznie czynnych. 

Białka uczestniczą w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, bilansu wodnego. Białko musi być dostarczone do organizmu w odpowiedniej ilości, gdyż organizm wykorzystuje je w procesach regeneracji, wzrostu, rozwoju.

http://oliveoilexplorer.com/wp-content/uploads/2012/12/Olive-Oil.jpgTŁUSZCZ: stanowi źródło energii dla tkanek i narządów, gwarantuje zapas energii, jest niezbędny do odpowiedniego wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. 

Podaż tłuszczu w diecie powinna wynosić 25 - 30% całodobowej podaży energii.

WĘGLOWODANY: odpowiadają za funkcje energetyczne. Ich podaż w diecie powinna stanowić 50 - 60% dobowego zapotrzebowania energetycznego.

Struktura spożycia węglowodanów jest często nieprawidłowa. Węglowodany spożywane w nadmiarze to przede wszystkim cukry proste, które mogą być przekształcone w tłuszcz i są odkładane w postaci tkanki tłuszczowej w organizmie. 

W racji pokarmowej węglowodany proste powinny być zamienione na węglowodany złożone. Bogatym źródłem węglowodanów złożonych są zboża z grubego przemiału, nasiona roślin strączkowych, surowe warzywa i owoce.

WITAMINY ROZPUSZCZALNE W TŁUSZCZACH:  
\w szczególności chodzi tu o witaminy A, D, E i K. 

Ich bogatym źródłem są warzywa, owoce, ryby, mleko, produkty zbożowe z pełnego przemiału, których podaż w diecie jest niewielka. Często w racji pokarmowej osób otyłych obserwuje się także niedobór witaminy C oraz folianów.

ŻELAZO: Warto wiedzieć, że żelazo z produktów pochodzenia roślinnego wchłania się dużo gorzej niż z produktów pochodzenia zwierzęcego. 

Rośliny strączkoweZ badań wynika, że wchłanianie żelaza z ryżu i szpinaku wynosi 1%, z kukurydzy 3%, z sałaty 4%, a z pszenicy 5%. Natomiast wchłanianie żelaza z ryb wynosi 11%, z wątroby 12%, a z mięsa cielęcego 22%.

Ze względu na zawartość żelaza artykuły spożywcze możemy ogólnie podzielić na produkty o niskiej zawartości żelaza (ok. 1 mg/100 g) np. mleko, ziemniaki, owoce; produkty o średniej zawartości żelaza (1 - 4 mg/100 g) - np. drób, mięso, kasze, warzywa; produkty o wysokiej zawartości żelaza (4 mg/100 g) np. podroby, warzywa strączkowe

RÓWNOWAGA KWASOZASADOWA: W zwyczajowej racji pokarmowej przeważa żywność zakwaszająca organizm, prowadząc do utraty apetytu, zaburzenia przemiany materii, pogorszenia wyglądu skóry, zmęczenia. 
Aby utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, konieczne jest spożywanie większej ilości produktów alkalizujących.

  • Składniki występujące w produktach spożywczych posiadające właściwości kwasotwórcze to chlor, fosfor, siarka. Źródłem pierwiastków kwasotwórczych w diecie są mięso, ryby, jaja, produkty zbożowe. 
  • Pierwiastki działające alkalizująco to sód, potas, magnez i wapń - dostarczają ich warzywa, owoce, mleko.

WAPŃ: stwierdzono, że dieta bogatowapniowa wykazuje korzystny wpływ na redukcję masy ciała, a w szczególności na obniżenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Zasadne jest więc komponowanie zbilansowanych diet ubogoenergetycznych z uwzględnieniem odpowiedniej podaży nabiału o obniżonej zawartości tłuszczu oraz produktów dostarczających witaminy D jako czynnika istotnie zwiększającego wchłanianie wapnia.
Można również rozważyć suplementację wapnia.

BŁONNIK POKARMOWY: Ważnym komponentem diet redukcyjnych jest błonnik pokarmowy, który przy odpowiednio dużej podaży płynów zwiększa u pacjenta uczucie sytości, ułatwia w ten sposób stosowanie się do reżimu diety i sprzyja redukcji masy ciała.

A czego z kolei jest za dużo?

SÓD: Składnikiem mineralnym, który w nadmiernych ilościach znajduje się w codziennej diecie, jest sód. W nieprzetworzonych produktach spożywczych występuje w mniejszej ilości, a jego źródłem jest sól kuchenna.

FOSFOR: Podaż fosforu też jest przeważnie zawyżona, występuje on w wielu produktach spożywczych, między innymi w mięsie, nasionach roślin strączkowych, kakao. Ponadto fosforany są dodawane do żywności jako emulgatory, substancje zagęszczające i klarujące.

Niedożywiony pacjent z nadwagą czy otyłością jest osłabiony zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Rodzi to problemy natury psychologicznej manifestujące się zniechęceniem do kontynuowania terapii dietą i nieprzestrzeganiem jej zasad.

Dobrą praktyką w leczeniu otyłości jest monitorowanie stężenia witamin i składników mineralnych w surowicy krwi. Wiadomo bowiem, że prawidłowy stan odżywienia wpływa na stan zdrowia oraz skuteczność terapii.

ŹRÓDŁO: Iwona Węgielska i wsp.,Terapia dietą i leczenie farmakologiczne otyłości w aspekcie problemu niedożywienia osób otyłych, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 4

25 cze 2013

Co my właściwie wiemy o cellulicie?



Cellulit, czyli coś, co spędza sen z powiek milionom kobiet na całym świecie. Badania pokazują, że ponad 80% kobiet po 25 roku życia zmaga się z problemem tzw. pomarańczowej skórki. 

Cellulit najczęściej prześladuje kobiety, gdyż jego powstawaniu sprzyjają estrogeny, które wpływają na elastyczność tkanki łącznej. Jak go zwalczać? Przede wszystkim dietą.
Wymagać to będzie jednak odstawienia cukru, słodyczy i gazowanych, słodzonych napojów. I niestety nie ma innego sposobu. Węglowodany proste bardzo łatwo zamieniają się w organizmie w tłuszcz, a poza tym cukier fatalnie wpływa na jędrność skóry!
Naukowcy z laboratoriów Estēe Lauder uważają, że cukry odpowiadają za 40-50% objawów starzenia się skóry takich jak zmarszczki, przebarwienia czy utrata jędrności (
http://wizaz.pl/Pielegnacja/Uroda-poleca/Cukier-przyspiesza-starzenie).

Jeśli nie zadbamy o właściwą dietę i nie zwiększymy aktywności fizycznej, to żaden krem nie usunie cellulitu. Szczególnie, że szeroko zakrojone badania przeprowadzone przez niemiecką fundację Stiftung Warentest jednoznacznie pokazały, że kremy mające zwalczać pomarańczową skórkę… nie działają.


 4 skuteczne (ale wymagające wysiłku) sposoby na zmniejszenie cellulitu
  1. Bez sportu ani rusz – ćwiczenia (cardio, siłowe) nie tylko spalają tkankę tłuszczową. Wytrenowane mięśnie stanowią świetne rusztowanie dla skóry, która zyskuje na jędrności. Pamiętaj tylko, że efekty nie będą natychmiastowe.
  2. Jedz zdrowo – owoce, warzywa, chudy nabiał i białko, pełne ziarna. W odstawkę muszą pójść fastfoody, gazowane napoje i słodycze.
  3. Pij wodę – nawilżona skóra wygląda lepiej, a w dodatku woda pomaga usuwać toksyny, które sprzyjają „puchnięciu” komórek tłuszczowych, czyniąc je bardziej widocznymi.
  4. Wysypiaj się – dla organizmu to czas odnowy i porządków, a jeśli cierpisz na cellulit, twoja skóra bardzo potrzebuje i jednego, i drugiego.
  5. Pamiętaj o relaksie - silny stres wywołuje w organizmie zmiany hormonalne, które nasilają tendencję do odkładania tłuszczu i powodują zatrzymywanie wody. Bardzo niekorzystnie odbijają się też na wyglądzie skóry.

Czy wiesz, że…
Joga usprawnia krążenie limfy i pomaga w zwalczaniu objawów cellulitu. Spośród wielu odmian jogi najskuteczniejsza w walce z cellulitem jest joga oparta na tradycyjnym treningu Ashtanga Vinyasa Jogi. Ashtanga yoga (Asztanga Winjasa Joga) - nazywana czasem power jogą, jest dynamiczną odmianą hatha yogi i charakteryzuje się płynnymi przejściami między pozycjami yogi (asanami) oraz energetyzującym oddechem.
Spośród wielu odmian jogi najskuteczniejsza w walce z cellulitem jest joga oparta na tradycyjnym treningu Ashtanga Vinyasa Jogi. Ashtanga yoga (Asztanga Winjasa Joga) - nazywana czasem power jogą, jest dynamiczną odmianą hatha yogi i charakteryzuje się płynnymi przejściami między pozycjami yogi (asanami) oraz energetyzującym oddechem. Spośród różnych odmian yogi stanowi najbardziej efektywny i wszechstronny trening na poziomie fizycznym, który może być pomocny w walce z cellulitem.

http://www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/joga-na-cellulit_/12845/1/
Spośród wielu odmian jogi najskuteczniejsza w walce z cellulitem jest joga oparta na tradycyjnym treningu Ashtanga Vinyasa Jogi. Ashtanga yoga (Asztanga Winjasa Joga) - nazywana czasem power jogą, jest dynamiczną odmianą hatha yogi i charakteryzuje się płynnymi przejściami między pozycjami yogi (asanami) oraz energetyzującym oddechem. Spośród różnych odmian yogi stanowi najbardziej efektywny i wszechstronny trening na poziomie fizycznym, który może być pomocny w walce z cellulitem.

http://www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/joga-na-cellulit_/12845/1/

Nie - dla słodkości, tak - dla jędrnej skóry!
Nadmiar cukru w diecie powoduje niebezpieczne reakcje glikacji białek, w efekcie uszkodzeniom ulegają włókna kolagenowe w skórze. A to w dużym stopniu przyczynia się do powstawania cellulitu. Jeśli pokusa zjedzenia czegoś słodkiego wydaje ci się nie do odparcia, wypróbuj działający niezwykle szybko suplement diety – Asnax. 
Jego skuteczność opiera się na innowacyjnej technologii Gummedic oraz specjalnie dobranej kompozycji składników. Wchłania się już przez śluzówkę jamy ustnej, więc działa bardzo szybko i w małych dawkach. A po ok. 6 tygodniach stosowania pozwala wyrobić sobie nowy nawyk – nawyk niepodjadania. 
W skrócie: Asnax to taki antypodjadacz! A efekt? Szczupła talia i jędrna skóra.
Więcej przeczytasz tutaj: http://www.asnax.pl/

Spróbuj koniecznie!
Nie musisz wydawać majątku na drogie peelingi – internautki polecają niedrogi i niezwykle skuteczny na cellulit peeling kawowy.
Dużą garść mielonej kawy (możesz wykorzystać pozostałości z ekspresu :), cukier lub sól (jeśli wybierzesz to drugie, nie stosuj peelingu po depilacji!) oraz tyle żelu do mycia lub oliwki / oliwy, żeby powstała gęsta papka. Masować energicznie. Minus? Kawa niestety brudzi wannę. Ale czego się nie robi dla aksamitnie gładkiej skóry :)

Czy wiesz, że…
Słowa cellulit użyto po raz pierwszy w 1968 w…. magazynie Vogue. 

Keep calm & ... smile! :)

 
 

23 cze 2013

Odchudzanie - motywacja i wsparcie

Czasami potrzebujemy odrobiny motywacji i wsparcia,
zwłaszcza w upalny dzień, kiedy tęsknym wzrokiem podziwiamy kolejne reklamy pysznych lodów


albo właśnie wybieramy się na przyjęcie z okazji ślubu / imienin / urodzin / komunii / chrzcin / bez okazji... (* niepotrzebne skreślić :)

i patrzymy na zastawione słodyczami stoły starając się nie myśleć o podjadaniu! :)


Okazuje się, że nie tylko my mamy problem z motywacją i efektywnością naszych działań. Wyniki amerykańskich badań opinii publicznej wykazały, że ponad 85% kobiet postrzegało swoją masę ciała jako nadmierną, z drugiej strony aż 70% nastolatek stosowało różnego rodzaju „diety”. Szacuje się, że Amerykanie w ciągu roku wydają od 30 do 50 miliardów dolarów na dietetyczną żywność, książki o dietach, kasety video z ćwiczeniami fizycznymi oraz udział w seminariach szkoleniowych oraz grupach wsparcia (http://www.termedia.pl/Czasopismo/Przewodnik_Lekarza-8/Streszczenie-9902). Obserwuje się dwa wykluczające się zjawiska, z jednej strony kult szczupłego ciała, z drugiej narastający problem otyłości.

Wszyscy wiemy, że podstawą leczenia nadwagi oraz otyłości jest przede wszystkim zmiana stylu życia. Niestety, zazwyczaj po trwającej kilka miesięcy próbie redukcji masy ciała u większości osób następuje powrót do stanu wyjściowego lub nawet, co gorsza, zwiększenie masy ciała (efekt jo-jo).

Więc zadając sobie pytanie - jak trwale zmienić nawyki? jak trwale zmienić nasz styl życia? musimy pamiętać, że wbrew pozorom ta zmiana nie trwa bardzo długo. Wg. psychologów na wytworzenie  nowego nawyku - nawyku niepodjadania - potrzeba zaledwie 6-8 tygodni!

Sformułowanie celu jest bardzo ważne - jak twierdzą specjaliści, najważniejszy dla skutecznego odchudzania, jest realistyczny cel wyznaczany przez osobę pragnącą zredukować masę ciała (http://www.centrumzaburzenodzywiania.pl/baza/zaburzenia-kontroli-procesu-jedzenia-rola-przedzialowosci#.UcdnF5z2M-8). Podczas wyznaczania celu najlepsze jest trzymanie się zasady drobnych kroków. Ważne jest ustalenie optymalnego odcinka czasu na zmiany. Jednak nie powinien on być być zbyt drastyczny, aby nie powodował presji i niepotrzebnych frustracji, gdyby nie został osiągnięty w określonym terminie (Pilska M., Jeżewska-Zychowicz M.: Psychologiczne i społeczne aspekty otyłości. W: Psychologia żywienia. Wybrane zagadnienia. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008: 120–137)

A co nas ratuje w międzyczasie? Mały, ale potężny sprzymierzeniec, który zmieści się do każdej (!) damskiej torebki! Oczywiście - Asnax! :)


19 cze 2013

Jedzenie pod wpływem stresu!

A co mówią specjaliści o jedzeniu pod wpływem emocji?
Wg. nich jedzenie pod wpływem stresu jest na pewno jedną z najczęstszych przyczyn objadania się o podłożu psychologicznym!

„Sięganie po jedzenie w chwilach stresu jest częstym zjawiskiem, niezależnie od masy ciała. Stres może być skutkiem wydarzeń obiektywnych, ale również wynikiem ich indywidualnej interpretacji. Może dotyczyć zmian zachodzących w świecie zewnętrznym, ale także w obszarze własnego ciała i psychiki. Niezależnie od źródła powoduje psychofizyczny dyskomfort w postaci napięcia oraz negatywnych emocji, chociaż ich przyczyna, a nawet obecność mogą pozostawać poza obszarem świadomości. W takiej sytuacji pojawia się potrzeba rozładowania napięcia.

Jedzenie jest używane w tym celu z kilku powodów: ma silną konotację pozytywną (w okresie wczesnego dzieciństwa następuje skojarzenie jedzenia z obecnością matki, poczuciem bezpieczeństwa, bliskością emocjonalną, radością), jest łatwo dostępne, nie wymaga udziału innych osób, jest produktem akceptowanym społecznie. Pod wpływem stresu osoba może sięgać po konkretne produkty (np. słodycze) lub zjadać pożywienie znajdujące się w jej zasięgu, nie zważając na jego liczbę, jakość czy kombinacje smakowe.”

Jak odróżnić stan głodu i apetytu? Jak rozpoznać własne emocje? Jak upewnić się czy naprawdę jemy pod wpływem stresu?

Do celów diagnostycznych jedzenia pod wpływem stresu mogą posłużyć następujące pytania przesiewowe:
1. Czy sięga Pani/Pan po jedzenie w chwilach zdenerwowania i napięcia?
2. Czy jedzenie pomaga Pani/Panu uspokoić się i rozluźnić?

Źródło:  Monika Bąk-Sosnowska  „Zaburzenia odżywiania towarzyszące otyłości”  Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 2, 92–99

Pamiętajmy, że mylenie emocji z głodem jest wbrew pozorom bardzo częste! 
Aby wytrenować u siebie umiejętność ich rozróżniania zawsze warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie: „Gdyby nie był to głód, jakie byłoby to uczucie?” :)