24 gru 2013

Wesołych Świąt! :)

Szczęśliwych, pogodnych, radosnych, 
białych (o ile się da) i śnieżnych,
szczupłych :) i wolnych od pokus :)
Świąt Bożego Narodzenia, 
obładowanego prezentami Mikołaja
i samych miłych chwil w tym wyjątkowym czasie,
życzy nasz Asnaxowy zespół! :)


Post dla zdrowia?

Post leczniczy nie jest sposobem odchudzania się! Tak, wszyscy to wiemy :)

Ale...
Ale może być z powodzeniem stosowany jako sposób oczyszczenia organizmu przed podjęciem właściwej kuracji odchudzającej. Można powiedzieć, że leczniczy, umiejętnie prowadzony post bywa pożyteczny dla zdrowia

Tego typu post daje organizmowi okres odpoczynku na oczyszczenie się i niezbędną regenerację. Jest to szczególnie potrzebne wątrobie i układowi trawiennemu, gdyż proces trawienia zużywa dużą ilość energii, a post przeciwnie – ma tu działanie oszczędzające energię. W czasie jego trwania cała energia organizmu może być wykorzystywana dla celów zdrowotnych i regeneracji. Ponadto post daje czas na usunięcie nagromadzonych trucizn wewnętrznych. Jest to szczególnie ważne dla wątroby, gdy jej zdolność oczyszczania organizmu pod wpływem nadmiaru toksyn pokarmowych ulega wyczerpaniu. Korzyść z postu odnosi także nasz układ immunologiczny.

Co się właściwie dzieje w naszym organizmie podczas postu?

W pierwszym dniu postu:

- organizm wykorzystuje zapasy cukru z glikogenu oraz tłuszcz.

W drugim dniu postu:
- aminokwasy ustrojowe są przetwarzane przez wątrobę dla odżywiania mózgu.

W trzecim dniu postu:

- wątroba przemienia tzw. tłuszcz zapasowy w związki ketonowe, które w małych ilościach mają znaczenie dla odżywiania mózgu, serca i mięśni jako substancje energetyczne. Zwykle w tym czasie osoby poszczące tracą poczucie głodu i odczuwają przypływ energii, zwiększa się też jasność umysłu. Traci się wówczas około 1 kilograma ciężaru ciała. Później, gdy tłuszcz z organizmu jest coraz intensywniej wykorzystywany jako paliwo energetyczne, są uwalniane do krwioobiegu toksyny związane z metabolizmem spalania tłuszczu, a następnie usuwane poprzez wątrobę i nerki.


Tradycyjnie zalecany jest post trzydniowy.

Czas trwania postu zależy jednak od kondycji danej osoby. Jeśli miałby być dłuższy, to zdecydowanie należy go przeprowadzać pod kontrolą lekarza dietetyka. W czasie postu należy pić różne soki owocowe i warzywne lub mieszane. Dobrze jest przygotowywać je w domu ze świeżych owoców i warzyw, gdyż unikniemy wówczas obciążających wątrobę konserwantów. Gdy rozpoczynamy post należy najpierw stopniowo ograniczać posiłki, a po zakończeniu postu zwiększać stopniowo w ciągu trzech – czterech dni ilość spożywanych pokarmów oraz ich częstotliwość.

Objawy niepożądane postu

Podczas postu, gdy następuje intensywne odtruwanie organizmu, u wielu osób występują objawy ogólnego uczucia zmęczenia, ból głowy, cuchnący oddech, nieraz nudności i świąd skóry. Stopień nasilenia tych objawów i czas ich trwania jest w dużym stopniu miernikiem ilości toksyn nagromadzonych w organizmie i siły fizjologicznych czynników odtruwających. Jeżeli objawy nasilają się, a dyskomfort przez nie wywołany jest dla nas zbyt duży należy skrócić czas trwania postu.

Źródło: materiały z Portalu Farmaceutyczno-Medycznego http://www.pfm.pl