23 cze 2013

Odchudzanie - motywacja i wsparcie

Czasami potrzebujemy odrobiny motywacji i wsparcia,
zwłaszcza w upalny dzień, kiedy tęsknym wzrokiem podziwiamy kolejne reklamy pysznych lodów


albo właśnie wybieramy się na przyjęcie z okazji ślubu / imienin / urodzin / komunii / chrzcin / bez okazji... (* niepotrzebne skreślić :)

i patrzymy na zastawione słodyczami stoły starając się nie myśleć o podjadaniu! :)


Okazuje się, że nie tylko my mamy problem z motywacją i efektywnością naszych działań. Wyniki amerykańskich badań opinii publicznej wykazały, że ponad 85% kobiet postrzegało swoją masę ciała jako nadmierną, z drugiej strony aż 70% nastolatek stosowało różnego rodzaju „diety”. Szacuje się, że Amerykanie w ciągu roku wydają od 30 do 50 miliardów dolarów na dietetyczną żywność, książki o dietach, kasety video z ćwiczeniami fizycznymi oraz udział w seminariach szkoleniowych oraz grupach wsparcia (http://www.termedia.pl/Czasopismo/Przewodnik_Lekarza-8/Streszczenie-9902). Obserwuje się dwa wykluczające się zjawiska, z jednej strony kult szczupłego ciała, z drugiej narastający problem otyłości.

Wszyscy wiemy, że podstawą leczenia nadwagi oraz otyłości jest przede wszystkim zmiana stylu życia. Niestety, zazwyczaj po trwającej kilka miesięcy próbie redukcji masy ciała u większości osób następuje powrót do stanu wyjściowego lub nawet, co gorsza, zwiększenie masy ciała (efekt jo-jo).

Więc zadając sobie pytanie - jak trwale zmienić nawyki? jak trwale zmienić nasz styl życia? musimy pamiętać, że wbrew pozorom ta zmiana nie trwa bardzo długo. Wg. psychologów na wytworzenie  nowego nawyku - nawyku niepodjadania - potrzeba zaledwie 6-8 tygodni!

Sformułowanie celu jest bardzo ważne - jak twierdzą specjaliści, najważniejszy dla skutecznego odchudzania, jest realistyczny cel wyznaczany przez osobę pragnącą zredukować masę ciała (http://www.centrumzaburzenodzywiania.pl/baza/zaburzenia-kontroli-procesu-jedzenia-rola-przedzialowosci#.UcdnF5z2M-8). Podczas wyznaczania celu najlepsze jest trzymanie się zasady drobnych kroków. Ważne jest ustalenie optymalnego odcinka czasu na zmiany. Jednak nie powinien on być być zbyt drastyczny, aby nie powodował presji i niepotrzebnych frustracji, gdyby nie został osiągnięty w określonym terminie (Pilska M., Jeżewska-Zychowicz M.: Psychologiczne i społeczne aspekty otyłości. W: Psychologia żywienia. Wybrane zagadnienia. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008: 120–137)

A co nas ratuje w międzyczasie? Mały, ale potężny sprzymierzeniec, który zmieści się do każdej (!) damskiej torebki! Oczywiście - Asnax! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz