1 wrz 2013

Jak rzucić palenie i nie przybrać na wadze!



Dzisiaj o rzucaniu palenia i związanym z nim niemiłym zjawisku przybierania na wadze.
Zamiast wstępu - nikotyna jest substancją psychoaktywną o wysokim potencjale uzależniającym zarówno psychiczne, jak i fizycznie.  
Zależność psychiczna jest stanem, który wyraża się kompulsywnym przyjmowaniem nikotyny aby osiągnąć przyjemność bądź uniknąć złego samo-poczucia z powodu jej braku. Powstanie tego uzależnienia zależy od wielu czynników psychologicznych, środowiskowych i społecznych. Uzależnienie fizyczne związane jest ze zjawiskiem tolerancji i objawów odstawiennych.

Jak wygląda leczenie tego uzależnienia?

Leczenie uzależnienia od nikotyny podobnie jak innych uzależnień nie jest zadaniem łatwym, ani owocującym w spektakularne sukcesy. Zgodnie z oceną samych palaczy, dość łatwo jest rzucić palenie - co roku robi to 4 miliony osób, ale 75% spośród nich wraca do nałogu przed upływem jednego roku. 

W odzwyczajaniu od palenia tytoniu stosuje się dwie główne metody: psychologiczną i farmakologiczną. Wybór metody uzależniony jest od typu uzależnienia i etapu rzucania palenia.

Farmakologiczne  metody leczenia odwykowego obejmują: zastępczą terapię nikotynową, terapię awersyjną oraz wspierającą psychofarmakoterapię. Metody psychologiczne stosowane są głównie w uzależnieniu nikotynowym typu behawioralnego (psychicznego), z przewaga tego typu oraz jako terapia wspierająca w uzależnieniu fizycznym. Oddziaływania psychologiczne oparte są przede wszystkim na metodach behawioralnych, sugestii i hipnozie.
(Źródło: Hanna Karakuła, Justyna Pawęza, Antoni Ferenc Jr., Anna Grzywa, „Współczesne metody leczenia uzależnienia od  nikotyny”; Katedra i Klinika Psychiatrii AM w Lublinie; Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu; Annales Universitatis  Mariae  Curie-Skłodowska, Lublin – Polonia, Vol. Lviii, Suppl. Xiii, 110 Sectio D, 2003)

A jak jest z przyrostem masy ciała po zaprzestaniu palenia?

U około 80% osób, które zaprzestają palenia tytoniu, obserwuje się przyrost masy ciała średnio o 5 kg w pierwszym roku po zaprzestaniu palenia, a łącznie o około 6–7 kg. Jednak wielkość przyrostu masy ciała znacznie się różni między poszczególnymi osobami, z których część może przybrać na wadze nawet ≥ 10 kg rocznie

Chociaż niektóre czynniki pozwalają wskazać osoby narażone na nadmierny przyrost wagi, nie mają one klinicznego zastosowania w określeniu grupy wysokiego ryzyka. Zamiast tego, uzasadnione wydaje się monitorowanie przyrostu wagi po zaprzestaniu palenia oraz interweniowanie w przypadku osób, u których przyrost ten wynosi > 1 kg miesięcznie

Istnieją pewne dowody, że przyrostowi wagi po zaprzestaniu palenia można przeciwdziałać poprzez zastosowanie diety, która zakłada określoną podaż kalorii, regularne monitorowanie wagi ciała oraz dostosowywanie podaży kalorii. Są jednak obawy, że takie podejście może wpłynąć negatywnie na próbę podjęcia rzucenia palenia, ponieważ może zwiększyć potrzebę zapalenia papierosa. 

Ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć chęć zapalenia papierosa, zwiększyć szansę na wytrwanie w abstynencji; istnieją też pewne dowody, że w dłuższym okresie wpływają na obniżenie przyrostu masy ciała. Mogą być zatem rekomendowane, ale ich wpływ na przyrost masy ciała jest znikomy. 

Długoterminowa zastępcza terapia nikotynowa zapobiega przyrostowi wagi o kilka kilogramów, ale może wywołać szkodliwe zmiany w metabolizmie, które zwiększają ryzyko chorób sercowonaczyniowych. Potrzebne są randomizowane badania kliniczne, które ocenią jej skuteczność. 

Podsumowując: problem przyrostu masy ciała po zaprzestaniu palenia wciąż pozostaje w zasadzie nierozwiązany; dostępne są pewne interwencje, które mogą zapobiec przyrostowi masy ciała, ale ich skuteczność jest nieznaczna.

(Źródło: Paul Aveyard (1), Deborah Lycett (2), Amanda Farley (2), “Przyrost masy ciała związany z zaprzestaniem palenia tytoniu – jak postępować”; 1 - UK Centre for Tobacco Control Studies, Department of Primary Care Health Sciences University of Oxford, Oxford, Wielka Brytania; 2 - Primary Care Clinical Sciences, University of Birmingham, Birmingham, Wielka Brytania; POLSKIE ARCHIWUM MEDYCYNY WEWNĘTRZNEJ 2012; 122 (10)

No dobrze, zatem z dotychczasowych badań o obserwacji płyną raczej pesymistyczne wnioski...
 
Co więc można zrobić? Jak utrzymać skuteczną dietę i zwalczyć chęć podjadania?
Jak sobie pomóc?


W sierpniowym „Twoim Stylu” znajdziecie artykuł „Rzuciłaś – co dalej?” poświęcony rzucaniu palenia. Temat ważny, ale skąd w nim Asnax?  Wiele osób, szczególnie kobiet, odwleka porzucenie szkodliwego nałogu nikotynowego z obawy, że bardzo przytyją. Kiedy odstawiamy papierosy, nasze zmysły wyostrzają się i jedzenie zyskuje intensywniejszy smak i zapach, a poza tym coś trzeba zrobić z rękami, w jakiś sposób zmniejszyć napięcie i niepokój... Nic prostszego niż ulec odruchowi czy nieodpartej pokusie i sięgnąć po tuczącą przekąskę… 

Jaki jednak sens ma zastępowanie jednego nałogu drugim? Dlatego mgr Joanna Misiorowska, znany dietetyk sportowy, poleca palaczom na odwyku stosowanie Asnaxu

Ta wyjątkowa, unikatowa na polskim rynku guma, ma trzy podstawowe zalety, które ułatwiają zachowanie wagi w tym trudnym okresie: specjalne połączenie składników wpływa regulująco na poziom cukru we krwi i zmniejsza ochotę na przekąskę, a smak Asnaxu zaspokaja potrzebę słodkości.  Na dodatek Asnax działa błyskawicznie! Substancje czynne są bowiem uwalniane już w jamie ustnej i niezwykle szybko dostają się do krwiobiegu po wchłonięciu do naczyń krwionośnych błony śluzowej jamy ustnej.

Jesteśmy po to by pomagać – daj sobie pomóc!
A niezależnie od tego, czy rzucacie właśnie palenie, czy nie, możecie skorzystać z doświadczenia mgr Joanny Misiorowskiej w zakresie odchudzania. Wystarczy wejść na stronę Opinia eksperta z zakresu dietetyki

No i… powodzenia!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz