9 wrz 2013

Czy poranna gimnastyka odchudza?



Podczas odchudzania ruch jest niezbędny. Wszyscy to już wiemy - aby zrzucić zbędne kilogramy i zapobiec efektowi jojo, musimy zmienić nasze nawyki żywieniowe oraz regularnie ćwiczyć :)

Ponadto eksperci twierdzą, że najwięcej efektów przynosi poranna gimnastyka
Dlaczego akurat poranna?

Badania sugerują, że poranne ćwiczenia poprawiają jakość snu, co z kolei wpływa na szybszą utratę wagi. Badane kobiety w wieku 50-75 lat, cierpiące z powodu nadwagi, które wykonywały regularnie poranne ćwiczenia, spały lepiej niż te, które ćwiczyły wieczorami. Jakość snu jest bardzo ważna, jeśli chodzi o zrzucanie kilogramów, gdyż sen może wpływa na wydzielanie hormonów regulujących apetyt (leptyny i greliny). Pisaliśmy już obszernie o śnie i  jego wpływie na procesy odchudzania w poście "Sen a podjadanie, sen a odchudzanie..."
Możliwe jest także, że tylko poranne ćwiczenia wpływają na indywidualny rytm dobowy (wewnętrzny zegar), przez co polepszają jakość snu. Wielu z badanych podzieliło sobie ćwiczenia na kilka sesji w ciągu dnia. Udało im się osiągnąć widoczne rezultaty, jednak nie były one tak spektakularne jak wyniki osób ćwiczących jednorazowo.
(za portalem http://portal.abczdrowie.pl)
Zatem wiemy już, że należy się ruszać i najlepiej ruszać się ranojaki rodzaj ruchu wybrać, aby znaleźć w sobie chęć i motywację do wcześniejszego wstawania i wykonywania serii ćwiczeń?

Praktycznie ilość form dostępnej aktywności fizycznej jest bardzo duża – każdy może znaleźć coś dla siebie, zgodnie z własnymi preferencjami. Ważne, aby ćwiczenia trwały dłużej niż 10 minut (najlepiej ok. 30 minut) i były wystarczająco intensywne.

Dla orientacji - średnie spalanie kalorii na skutek 30-minut poszczególnych ćwiczeń:
(za portalem http://portal.abczdrowie.pl)

Energiczne ćwiczenia:

    Bieganie (8 km/h) = 295 kalorii
    Jazda na rowerze (powyżej 16 km/h) = 195 kalorii
    Pływanie (styl wolny) = 255 kalorii
    Aerobik = 240 kalorii
    Koszykówka = 220 kalorii

Umiarkowane ćwiczenia:

    Chodzenie (około 5 km/h) = 140 kalorii
    Ćwiczenia siłowe = 110 kalorii
    Ćwiczenia na elastyczność = 90 kalorii
    Jazda na rowerze (mniej niż 16 km/h)  = 145 kalorii
    Taniec = 165 kalorii

Nasz post "Zajęcia fitness - rodzaje, cele - czyli co wybrać?" może pomóc w wyborze odpowiednich ćwiczeń do porannej gimnastyki.

No dobrze, a co z jogą? Jest to forma porannego ruchu niezmiernie popularna na świecie i coraz bardziej również w Polsce. Ostatnie badania dowiodły, że joga – popularna poranna aktywność – może zapobiec pojawieniu się tuszy pojawiającej się w wieku średnim, a nawet pomóc zrzucić kilka kilogramów. Efekt jogi ma najprawdopodobniej podłoże psychologiczne i związany jest ze wzrastającą świadomością ciała. Redukcja kilogramów nie następuje w jodze na skutek rzeczywistego spalania kalorii. Utrata wagi jest raczej efektem pracy mózgu, który działając pod wpływem ćwiczeń, sygnalizuje efektywniej poziom nasycenia.   
Joga jest również świetną „poranną pobudką” dla naszego mózgu. 20 minut jogi skuteczniej pobudza mózg do pracy niż intensywne ćwiczenia wykonywane przez tyle samo czasu – jak podaje "Journal of Physical Activity and Health".

Badania przeprowadzone wśród 30 studentek z Uniwersytetu Illinois (USA) wykazały, że już jedna krótka sesja popularnej hatha jogi wspomaga zapamiętywanie, szybkość myślenia i koncentrację znacznie bardziej niż trening na bieżni.

Po każdej sesji jogi lub ćwiczeń przeprowadzano serię testów sprawdzających czas reakcji, koncentrację i pamięć roboczą uczestniczek. Okazało się, że po sesji jogi studentki szybciej przyswajały i przetwarzały nowe informacje, a także były bardziej skoncentrowane. Podobnego rezultatu nie przyniósł natomiast trening na bieżni.

Wcześniejsze badania dowiodły, że regularne sesje jogi, podwyższając poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), pomagają także zapobiegać depresji.
Źródło: (PAP)


A zatem dla chętnych na poranną sesję jogi - sekwencja "Powitanie słońca":
 Miłego dnia! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz