25 lip 2013

Osobowość XXL. Część 1.

Osobowość XXL. Część 1.
Nadmierna podaż energii może nieraz wynikać ze skomplikowanych mechanizmów psychologicznych, które stanowią często główną barierę przed redukcją nadmiernej masy ciała.

1. BŁĘDNE SCHEMATY I PRZEKONANIA NA TEMAT JEDZENIA

Czynnikami prowadzącymi do przybierania na wadze są przekonania i schematy poznawcze dotyczące karmienia i przyjmowania pokarmów.

Pierwszy ze schematów - „jedzenie to miłość” - traktuje pokarm jako wyraz miłości lub sposób okazywania sympatii.

Inne przekonanie, że „jedzenie to odpowiedzialność” zmusza poniekąd do zjedzenia całego posiłku, nie pozostawiając resztek na talerzu, nawet wtedy, gdy porcja jest za duża w stosunku do zapotrzebowania.

Z kolei schemat „jedzenie to nagroda” prowadzi do nagradzania pokarmem tych, których się lubi, oraz bardzo często do nagradzania samego siebie.

2. ZABURZENIA PROCESÓW KONTROLI - TEORIA HAMOWANEGO ŁAKOMSTWA

Teoria hamowanego łakomstwa mówi o tym, że chęci kontroli własnej masy ciała poprzez zwracanie uwagi na liczbę i rodzaj jedzenia prowadzą do rozregulowania systemu samoregulacji organizmu i w dalszym etapie - do rozwinięcia się zaburzeń odżywiania.

U osób odchudzających się jedzenie ponad planowaną normę może pełnić funkcję swoistego „wyzwalacza”, który prowadzi do zaburzenia mechanizmu samokontroli.

Paradoksalnie, istnieje możliwość pojawienia się otyłości w momencie rozpoczynania diety przez osoby z niewielką nadwagą, które w sytuacjach odstępstwa od zaleceń żywieniowych przestają się kontrolować i przybierają na masie ciała.

Stawianie sobie nierealistycznych celów i wymagań, jak również skłonność do perfekcjonizmu mogą prowadzić do przyjmowania tak zwanej „zasady wszystko albo nic” i skutkować niekontrolowanymi napadami objadania się po przekroczeniu wyznaczonej sobie granicy.
 Czyli tak: masz lekką nadwagę, zaczynasz się odchudzać, wyznaczasz sobie zbyt ambitny cel, przez jakiś czas dajesz radę, ale w momencie lekkiej porażki rzucasz się na jedzenie ("wszystko albo nic") i w rezultacie kończysz z jojo i dużą nadwagą :-(

3. PRZEDZIAŁOWY I PUNKTOWY STYL JEDZENIA

 Osoby prezentujące punktowy styl jedzenia mają wąską grupę preferowanych posiłków, niechętnie zastępują swoje ulubione potrawy innymi, stosują określone reguły i zasady odżywiania, co przekłada się na szczególną dbałość o odpowiedni czas i miejsce spożywania posiłku.

 Z kolei osoby o przedziałowym stylu jedzenia nie planują wcześniej posiłków i spożywają to, na co w danym momencie mają ochotę. Charakteryzuje je chaotyczność w trakcie przygotowywania posiłku, co przejawia się niestosowaniem się do przepisu i przygotowywaniem określonej potrawy za każdym razem w nieco inny sposób.

Osoby preferujące ten styl mają tendencję podjadania między posiłkami i jedzenia tego, czego nie planowali zjeść. Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że takim pacjentom trudno zastosować się do wcześniej ustalonej diety.
Agata Juruć, Paweł Bogdański, Osobowość w rozmiarze XXL. Psychologiczne czynniki ryzyka otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 1
 
Jeżeli należysz do osób o przedziałowym stylu jedzenia, to powinnaś przede wszystkim unikać podjadania pomiędzy posiłkami.
Czego na pewno nie wolno podjadać?
Słodyczy, które dostarczając organizmowi szybko pustych kalorii, jeszcze bardziej "rozregulowują" nasz plan posiłków powodując gwałtowne zmiany poziomu glukozy we krwi i zaburzając nasze odczuwanie głodu.
Dlatego właśnie francuscy specjaliści stworzyli Asnax:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz