18 lip 2013

Zmiana nawyków - zmiana przekonań - zmiana stylu życia

Dziś o przekonaniach.
Aby osiągnąć zaplanowany cel - nie mówimy tu o schudnięciu, a o trwałej zmianie nawyków czyli o zmianie stylu życia!, warto zmienić swoje przekonania
Można je stosunkowo łatwo zidentyfikować, ponieważ wyrażają się one w treści wypowiedzi. 
Niekorzystne przekonania wywierają negatywny wpływ zarówno na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, jak i na nasze zachowania, dlatego naprawdę potrzebna jest ich analiza i często modyfikacja.

Monika Bąk-Sosnowska, Psychokorekcja w leczeniu otyłości - wskazówki praktyczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 2
Oprócz tego, co może zrobić dla nas terapeuta czy psychodietetyk, warto zastosować techniki "autoleczenia". Najbardziej znane metody to afirmacje i wizualizacje.

Afirmacja to krótki tekst, który wprowadza do podświadomości nowe, pozytywne wzorce dzięki którym będziemy mogli reagować i działać inaczej niż do tej pory. Taki tekst powinien wzbudzać w nas silne pozytywne emocje i skojarzenia, wyrażać to, czego pragniemy.

Afirmacje można wypowiadać głośno lub powtarzać w myślach. Można je nagrywać i odsłuchiwać, zapisywać, przyczepiać do lustra czy na lodówce w zależności od naszych potrzeb i pomysłowości.  Istotna jest  systematyczność i skupienie na celu. Nie wystarczy zatem afirmować dwa razy dziennie, ale przez cały dzień staramy się utrzymać nastrój w duchu naszej afirmacji czyli nie ulegać starym przekonaniom.
Ogólne zasady afirmacji:
  • musisz wiedzieć, co chcesz zmienić i chcieć tego;
  • tekst musi budzić pozytywne skojarzenia i emocje;
  • musi być stworzona w czasie teraźniejszym;
  • nie może zawierać słowa "nie";
  • unikamy słowa "chcę" np. chcę być zdrowa, raczej piszemy "jestem zdrowa";
  • afirmacje dotyczą tylko nas, nie skupiamy się na innych i ich problemach;
  • afirmacja powinna być krótka i zwięzła, bez zdań wielokrotnie złożonych;
  • raczej unikamy ewidentnych kłamstw :-) jak mamy 40 kg nadwagi nie afirmujemy "jestem szczupła" tylko "jestem otwarta na bycie szczupłą" :-)



Wizualizacja polega na widzeniu wyobraźnią tego, co chcielibyśmy mieć, robić lub kim być. Ważne jest czucie pozytywnych emocji z tym związanych. Innymi słowy jest to myślenie o upragnionym celu uwzględniając każdy jego szczegół i czując się przy tym wspaniale. Długość i porę wizualizacji trzeba dostosować do własnych potrzeb. 

Wizualizację można prowadzić samemu, albo zanim nie nabierzemy wprawy, można poddać się wizualizacji kierowanej przez wybranego nauczyciela  (można kupić gotowe płyty), który na tle łagodnej muzyki pokieruje stopniowo wejściem w stan relaksu, po czym poprowadzi nas przez różne sceny i obrazy w wyobraźni. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz