24 sie 2013

Otyłość... a "gen kanapowca" i spalanie kalorii

Często słyszymy o "kanapowcach"... Tak, kanapowcy to my (zwykle) chociaż bardzo nie lubimy tego określenia i wolimy określać się jako "osoby o siedzącym trybie życia". Siedzącym. Na kanapie :)

Jedni po prostu są w stanie sie z tej kanapy ruszyć, innych ona przyciąga jak magnes! :)
Czy można to wytłumaczyć w inny sposób niż tylko przyzwyczajeniem? Czy istnieje np. "gen kanapowca"? I jak to "kanapowanie" ma się do spalania kalorii w ciągu całego dnia?

Zespół dr Jamesa Levine'a z Mayo Clinic w Minnesocie przeprowadził badania na grupie składającej się z 10 uczestników o normalnej wadze i 10 osób otyłych. Wszyscy badani deklarowali się jako typ "kanapowców", którzy spędzają dużo czasu siedząc.

Podczas eksperymentu musieli nosić specjalną bieliznę z czujnikami, które rejestrowały ich każdy, nawet najmniejszy, ruch.

Wyniki badań pokazały, że ludzie otyli spędzali średnio ponad 2 godziny dziennie więcej siedząc bezczynnie, w porównaniu do szczupłych uczestników. Czas poświęcony na sen był taki sam w obu grupach.

Naukowcy przeliczyli, że te różnice w aktywności są równoważne spaleniu około 350 kalorii dziennie. Oznacza to, że spędzając więcej czasu na kanapie, można rocznie przybrać nawet 15 dodatkowych kilogramów!
"Badania pokazują, że kalorie spalane podczas zwykłych czynności dnia codziennego mają o wiele większe znaczenie w walce z otyłością niż wcześniej sądziliśmy" - stwierdził dr Levine.

Badacze sprawdzili też prawdziwość poglądu, że otyli ludzie są niejako zmuszani przez swoją wagę ciała do bardziej siedzącego trybu życia.

"Uważa się, że ludzie otyli siedzą 164 minuty dziennie dłużej, ponieważ ich waga nie pozwala im na większą aktywność. Gdyby to było prawdą, to po zgubieniu zbędnych kilogramów ci sami ludzie +podnieśliby się z miejsc+ i więcej się ruszali. Ale tak się nie dzieje" - zaznaczył dr Levine.

Naukowcy narzucili otyłym uczestnikom badań stosowanie diety '1000 kalorii' przez dwa miesiące. Po tym czasie stracili oni średnio 8 kg na wadze. Ich tryb życia nie uległ jednak zmianom.

Szczupli uczestnicy badań byli zaś celowo przekarmiani i w ciągu 2 miesięcy przybyło im średnio 4 dodatkowych kilogramów. Jednak wciąż pozostali aktywni w życiu codziennym.

'Tendencja do aktywnego życia może być zapisana w genach albo można nauczyć jej organizm w bardzo wczesnym wieku" - stwierdził dr Levine.

Według dr Levine'a, istnieje gen skłaniający albo do częstszego ruszania się, albo wysyłający na kanapę. "Naprawdę wierzę w to, że to co dzieje się w dzieciństwie jest kluczowe dla naszych codziennych nawyków w dorosłym życiu" - podkreślił dr Levine.

Jednym z rozwiązań problemu otyłości może więc być zachęcanie do wzmożonej aktywności fizycznej już od wczesnego dzieciństwa. W Stanach Zjednoczonych ludzie otyli stanowią już dwie trzecie populacji, a wskaźniki pokazują, że problem ten zaczyna dotykać też inne kraje.

Źródło: (PAP)

Źródło: wp.pl
(http://infografika.wp.pl/title,Zgubic-kalorie,wid,14935688,wiadomosc.html)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz